Agjencia Zhurnal.KS
Kuriozitete

Si të parandaloni lodhjen e syve para ekranit

Koha e tepërt e kaluar para ekranit është një ndër problemet kryesore ditët e sotme. Ju kaloni një numër të mirë orësh duke parë ekranin e telefonit, ekranin e kompjuterit në punë dhe televizionin. Qëndrimi me orë të gjata çon në lodhjen e syve por, rregulli 20-20-20 mund t’ju ndihmojë, transmeton Gazeta Shqiptare studimin.

Cila është metoda 20-20-20?

Nëse keni shkuar të zhvilloni një vizitë te mjeku i syve, atëherë e sigurt që do t’ju ketë përmendur këtë rregull. Pra çdo 20 min të kaluara përballë ekranit të kompjuterit ose telefonit, duhet të përpiqeni të shikoni diçka që është 20 metra larg jush për 20 sekonda.

Pse 20 sekonda?

Duhen rreth 20 sekonda që sytë tuaj të relaksohen plotësisht. Ndërsa jeni duke pushuar sytë, e rëndësishme është të keni me vete dhe një gotë ujë për t’u hidratuar. Nëse trupi juaj është i hidratuar, do të jenë edhe sytë tuaj.

Si t’i kujtosh vetes ta bësh këtë çdo 20 minuta?

Ju ndoshta zhyteni në lexim ose punë dhe vendosja e një alarmi mund t’ju ndihmojë të bëni një pushim çdo 20 minuta.

Cilat janë simptomat e lodhjes të syve?

Sytë e lënduar, të lodhur, djegia, kruarja, sytë e thatë, sy të përlotur, shikim i turbullt, vizion të dyfishuar, dhimbje koke, dhimbje në qafë, shpatulla ose shpinë, ndjeshmëria ndaj dritës dhe probleme me përqendrimin.

Postime të ngjashme

Zgjidhni një flutur dhe zbuloni anët e fshehura të personalitetit tuaj

S.B.

Nusja e bllokuar nga përmbytjet në Australi dërgohet me helikopter në dasmë

S.B.

Një “Rapunzel” në jetën reale, nuk i shkurtoi flokët për 17 vjet

admin

Ja si do të duket qyteti i parë në Mars!

admin

Inskenoi rrëmbimin për të mos shkuar në punë, nuk ia mori mendja se do t’i kushtojë shtrenjtë – policia në Arizona zbuloi të vërtetën

S.B.

Burri nuk arriti të hapte parashutën, instruktori e filmoi atë duke e shpëtuar

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...