Agjencia Zhurnal.KS
Kuzhina

Si t’i shtini lakrat turshi: Receta për fillestarët!

Pjesë e pashmangshme e çdo turshie janë lakrat.

Përzieni rrënjë karote, panxhar të kuq, rrepan, kripë. Lakrat lërini të qëndrojnë 2-3 ditë.

Pastroni nga fletët e jashtme dhe nga rrënjët dhe lani mirë. Në vend të rrënjës së nxjerrë qitni kripë, rendisni lakrat e plota në fuçi me rrënjët lart.

Midis lakrave të plota vendosni lakrat e ndara përgjysmë ose katërpjesëshe, rrënjë karote, panxhar të zier apo rrepan.

Shtypni me dërrasë apo me gurë. Qitni ujë të ftohtë.

Mbuloni me leckë të pastër apo me kapak.

Toçiteni (me gyp nxirreni ujin dhe kthejeni prapa në fuçi) në fillim dy herë në javë dhe më vonë një herë në javë derisa të “vijnë” (të tharben).

Vërejtje: Për 50 kg lakra nevojiten rreth 800 g kripë.

Postime të ngjashme

Petulla të shijshme

S.B.

RINIA Center prej tani me pikë shitje edhe në Shkup

S.B.

Sallatë e ngrohtë me patate me mish toni

S.B.

Shije magjepsëse orientale: Sytliaçi origjinal turk është një kënaqësi për grykësit e vërtetë!

S.B.

Puding me fara Chia dhe kafe

S.B.

Brokoli me parmezan: Një recetë që do ta pëlqeni pa masë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...