Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Sindikata e Policisë: Kushtet e këqija të punës për policinë kufitare

Shkup, 14 nentor – Situata në një pjesë të policisë kufitare është alarmante dhe jashtëzakonisht serioze, veçanërisht në objektet e ndara të Ministrisë së Brendshme, siç është shembulli me SP për VK Tanushë – SP për VK Veriut, ku policët janë të detyruar të punojnë në kushte të mjerueshme dhe të pasigurta të punës nga të cilat Jeta dhe shëndeti i të punësuarve rrezikohet për shkak të mosmarrjes së masave për mbrojtje nga sëmundja ngjitëse “Covid 19”.

Në vend që menaxherët të zbatojnë masat e miratuara nga Qeveria për të parandaluar përhapjen e sëmundjes dhe në të njëjtën kohë të ndalojnë shfaqjen e pasojave të dëmshme, është gjithnjë e më e qartë se dikush në Ministrinë e Brendshme duket se dëshiron të krijojë grupe me qëllim. Për shkak të veprimit nga pakujdesia dhe injorimit të problemeve nga Ministria, punonjësve u bëhet dëm i pariparueshëm për shkak të situatës aktuale të mëposhtme: Janë të detyruar të transportohen me një automjet me 5-6 ose deri në 7 policë nga Shkupi në fshatin Tanushë, komuna e Cucer Sandevo dhe anasjelltas pas një qëndrimi të detyruar prej 48 orësh vazhdimisht, ku në ndërtesën e Ministrisë së Brendshme në një dhomë për policët është parashikuar për 10 persona në një dhomë të përbashkët të ngushtë, një dhomë ku nuk zbatohen masa dhe as nuk sigurohet distancë dhe nuk ka kushte për të paktën mbrojtje minimale.

Janë të detyruar të përdorin dyshekë më të vjetër se 30 vjeç dhe shtrat, dmth batanije dhe jastëkë të palarë dhe të ndaluar për më shumë se 15 vjet. Në kushte të tilla, oficerët e policisë janë të detyruar t’i përdorin ato duke ndërruar ndërrime dhe as lavanderi nuk ndryshon dhe as objekti nuk dizinfektohet.

Për vite, situata nuk ka ndryshuar dhe deri më tani, në momentin e epidemisë, oficerët e policisë kanë mbetur në mëshirë të detyruar të infektojnë dhe përhapin sëmundjen ngjitëse. Sepse punëdhënësi ka paguar “PRA NUK KA KUSH TË MBAJË HIGJIENË” në ndërtesën ku prej muajsh askush nuk pastron apo dezinfekton … Për momentin ka pasoja dhe gati disa ditë më parë gati gjysma e të punësuarve në SP Tanushë janë konfirmuar pozitivë me Covid 19 dhe tashmë janë në karantinë në shtëpi … Për fat të keq, dy oficerë policie tashmë kanë pasur komplikime dhe janë shtruar në spitale.

Ministria e Brendshme të deklarojë dhe të japë një shpjegim se kush do të jetë përgjegjës për paralajmërimet dhe sinjalizimet tona të mëparshme dhe për ato që nuk i morën. Sa më gjatë do të studioni masat e mbrojtjes, sa punonjës duhet të paguani Zoti e ruajt me jetë dhe sa më shumë kohë do të “organizoni” për të përhapur sëmundjen ngjitëse.

Më besoni, në Tanushë ka gjithçka, por nuk ka “polic”. Sindikata e Policisë në Maqedoni paralajmëron Ministrinë e Brendshme që të respektojë Ligjin për Sigurinë dhe Shëndetin në Punë, të riorganizojë punën sipas nevojave, por edhe të ruajë shëndetin e punëtorëve.

Përndryshe, Sindikata e Policisë në Maqedoni do të detyrohet të ndërmarrë veprime për të ruajtur shëndetin dhe sigurinë e punonjësve në përputhje me rregulloret ligjore dhe instrumentet legjitime që kemi në dispozicion.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...