Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Sot do të vazhdojë debati për propozimin që Dobrilla Kacarska të bëhet gjykatëse në Gjykatën Kushtetuese

Shkup, 5 nëntor, zhurnal.mk – Kuvendi sot do të diskutojë për ditën e dytë propozimin për Dobrilla Kacarskën, që të zgjidhet gjyqtare në Gjykatën Kushtetuese. Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, caktoi për në mesditë vazhdimin e seancës së 20-të.

Me sirena dhe me transparente në sallë “Kacarska përmbaruese e mafies”, deputetët e VMRO-DPMNE-dje shprehën revoltë kundër propozimit që Dobrilla Kacarska të zgjidhet gjykatëse kushtetuese.

Kjo është edhe një dëshmi, akuzuan deputetët opozitarë, se po vazhdon përzierja e pushtetit ekzekutiv në atë gjyqësor dhe se kryeministri Zoran Zaev vazhdon në mënyrë të pahijshme dhe manipulative t’i shpërblejë gjykatësit e dëgjueshëm.

Në rend të ditës të seancës së 20-të janë ndryshimet e Ligjit për sigurinë private, ndryshimet dhe plotësimet e Ligjit për Regjistrin qendror, ndryshimet dhe plotësimet e Ligjit për parandalimin e pastrimit të parave dhe financimin e terrorizmit, si dhe ndryshimet dhe plotësimet e Ligjit për emetimin e bonove të Republikës së Maqedonisë së Veriut për denacionalizim, të gjitha në leximin e parë.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...