Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Studimi i ri: Covid po qarkullonte në Itali që në Shtator 2019, virusi në Evropë më shpejt nga sa mendohej

Covid-19 po qarkullonte në Itali qysh në Shtator 2019, thotë një studim nga Instituti Kombëtar i Kancerit në Milano.

Shkencëtarët bënë pretendimin pasi kontrolluan mostrat e gjakut që pacientët kishin dhënë në një studim të kancerit, të cilat u gjetën se përmbajnë antitrupa për të luftuar virusin.

Mostrat nga 15 pacientë të marrë në shtator të vitit të kaluar kishin antitrupa, thanë studiuesit, duke sugjeruar që ata ishin ekspozuar ndaj virusit shumë përpara se rasti i parë i Italisë të konfirmohej më 21 shkurt.

Nëse konfirmohet, zbulimet do të nënkuptojnë përhapjen e virusit nga Kina në Evropë edhe para se grupi i parë i infeksioneve të zbulohej në Wuhan, në Dhjetor 2019.

Kina së pari njoftoi se një ‘pneumoni me shkak të panjohur’ po përhapej në Wuhan më 31 Dhjetor, përqendruar rreth një tregu të produkteve të detit në qytet.

Ndërsa sëmundja u përhap, Kina pranoi se rasti i saj i parë u zbulua më 8 dhjetor. Më pas doli se shkencëtarët kishin paralajmëruar për një sëmundje të re të frymëmarrjes për javë të tëra.

Por Kina nuk ka identifikuar kurrë ‘pacientin zero’ – personi i parë që ka kapur virusin – që do të thotë se ende nuk është e qartë se ku, kur ose si ndodhi infeksioni i parë.

Kjo ka lënë pikëpyetje të konsiderueshme mbi kohën e hershme të virusit, duke përfshirë edhe sa kohë ishte përhapur pa u zbuluar para se të identifikohej përfundimisht.

Profesori Francois Balloux, nga University College London, tha se pjesa më e madhe e provave tregojnë për virusin që shfaqet midis tetorit dhe nëntorit në Kinë, përpara se të përhapet në Evropë disa kohë midis nëntorit dhe dhjetorit.

Sidoqoftë, kërkimi i ri sfidon atë afat kohor.

Gjetjet e reja, botuar nga revista shkencore e Institutit Kombëtar të Kancerit (INT) Tumori Journal, panë se mostrat e gjakut të marra nga 959 njerëz në një studim të kancerit në Milano – qyteti në epiqendrën e valës së parë të Italisë, zbuluan se gjaku nga 111 njerëz përmbante antitrupa specifikë për koronavirusin e ri – SARS-CoV-2.

Prej tyre, 14 përqind kishin antitrupa në gjakun e tyre në mostrat e marra në shtator 2019, pretenduan studiuesit.

Antitrupat më pas u shfaqën në 30 për qind të pacientëve në shkurt, kur vala e parë e infeksioneve u zbulua në Itali.

‘Ky studim tregon një qarkullim të papritur shumë të hershëm të SARS-CoV-2 midis individëve asimptomatikë në Itali disa muaj para identifikimit të pacientit të parë,’ shkruan autorët.

‘Gjetja e antitrupave SARS-CoV-2 tek njerëzit asimptomatikë para shpërthimit të COVID-19 në Itali mund të riformojë historinë e pandemisë.’/Dailymail.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...