Agjencia Zhurnal.KS
Bota

“Superfuqia po fundoset”- Si po i lexon Rusia zgjedhjet presidenciale në SHBA?

Superfuqia që po fundoset“- kështu e përshkroi deputeti rus, Vyacheslav Nikonov, Amerikën paszgjedhore në gazetën e sotme ‘Komsomolskaya Pravda’.

Ka disa njerëz në pushtet në Rusi që e konsiderojnë kaosin, çrregullimin dhe konfuzionin amerikan si përfitim për Moskën, shkruan BBC.

Ata e shikojnë gjeo-politikën si një lojë, ku besojnë se nëse kundërshtari është i dobët, t’i je i fortë.

Për më tepër, ekziston një besim i përhapur në Moskë se një Amerikë në krizë do të ketë më pak kohë për të menduar për vendosjen e më shumë sanksioneve ndaj Rusisë. Ndonëse jo të gjithë e besojnë këtë.

Disa në elitën politike dhe diplomatike të Rusisë besojnë se Rusia fiton më shumë, politikisht dhe ekonomikisht, nga Shtetet e Bashkuara të qëndrueshme dhe se vetëm një president i fortë i SHBA do të ishte në gjendje të rregullonte marrëdhëniet me Rusinë.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...