Agjencia Zhurnal.KS
Sport

Tavecchio: Pezullimi i serishëm i Serie A do të ishte më keq sesa fundi i botës

Ish-presidenti i FIGC, Carlo Tavecchio ka paralajmëruar se pezullimin i Serie A nëse rastet e COVID-19 vazhdojnë të rriten do të ishte më keq sesa apokalipsi (fundi i botës) për këtë sport.

Tani janë 26 lojtarë në Serie A që janë pozitivë për Coronavirus, duke përfshirë 17 në Genoa dhe katër në Inter.

Komisioni disiplinor ende nuk ka dhënë verdiktin e tij për Napolin, i cili mund të ndëshkohet me një humbje 3-0 plus një dënim me një pikë për mos marrjen pjesë në ndeshjen e tyre me Juventusin, pasi ka një debat nëse autoriteti lokal shëndetësor ASL duhet të kishte të drejt mbi protokollin ekzistues të Serie A.

“Ekziston një protokoll që u miratua nga të gjitha autoritetet dhe është i vlefshëm për situata të ndryshme”, ka thënë fillimisht Tavecchio për Radio Kiss Kiss.

“Me sa di unë, kishte gjithashtu një marrëveshje midis klubeve që ata do të vazhdonin të luanin, edhe nëse skuadrat zvogëloheshin ndjeshëm nga rastet”.

“Autoritetet lokale duhet të vijnë në përputhje ose të paktën të punojnë me autoritetin qendror të shtetit. Nëse Serie A do të pezullohej përsëri, do të ishte më keq sesa apokalipsi për sportin në këtë vend”, përfundoi ish-presidenti.

Ka pasur një rritje në rastet e COVID-19 në Itali gjatë javëve të fundit, me 3,376 raste të reja në 24 orë dhe 22 vdekje.

Sidoqoftë, kjo është gjithashtu dukshëm më pak se kulmi në vendet e tjera që po hyn në valën e dytë, për shembull Anglia, Spanja dhe Gjermania.

Postime të ngjashme

Policia i merr në pyetje zyrtarët e Kombëtares për rastin Muric-Zhegrova

M O

Nedved, kategorik

M O

Zyrtare: Sami Sermaxhaj emërohet trajner i Drenicës

M O

Coutinho-Odegaard, projektohet shkëmbimi

M O

Sonte miqësorja Kosovë – Lituani

M O

Vetëm pesë lojtarë nuk janë në shitje te Juventusi

M O

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...