Agjencia Zhurnal.KS
Kuriozitete

Të paktën 14 milionë tonë plastikë gjenden nën oqeane

Sidnej, 7 tetor – Sipas një vlerësimi të ri të bazuar në studimet australiane, të paktën 14 milionë tonë mbetje plastike më pak se 5 milimetra të gjera gjenden në fund të oqeaneve të botës.

Agjencia e Australiane e Shkencave, CSICRO, ka mbledhur dhe analizuar mostrat e oqeaneve, të marra në gjashtë vende rreth 300 kilometra larg bregut jugor të vendit.

Analiza e sedimenteve oqeanike deri në 3 kilometra të thella, botuar në revistën ”Frontiers in Marine Science” dhe e raportuar nga disa media ndërkombëtare, sugjerojnë se mund të ketë 30 herë më shumë plastikë në fund të oqeanit sesa ajo që lundron në sipërfaqe.

Mikroplastikat janë me diametër 5 milimetra ose më pak janë kryesisht rezultat i thyerjes së objekteve më të mëdha plastike në copa më të vogla/ANSA.

Postime të ngjashme

Zgjidhni një flutur dhe zbuloni anët e fshehura të personalitetit tuaj

S.B.

Nusja e bllokuar nga përmbytjet në Australi dërgohet me helikopter në dasmë

S.B.

Një “Rapunzel” në jetën reale, nuk i shkurtoi flokët për 17 vjet

admin

Ja si do të duket qyteti i parë në Mars!

admin

Inskenoi rrëmbimin për të mos shkuar në punë, nuk ia mori mendja se do t’i kushtojë shtrenjtë – policia në Arizona zbuloi të vërtetën

S.B.

Burri nuk arriti të hapte parashutën, instruktori e filmoi atë duke e shpëtuar

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...