Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Të vdekurit nga korona mund të mos varrosen me arkivol metali

Shkup, 2 dhjetor – Në seancën e djeshme të Qeverisë së Maqedonisë së Veriut është sjellë përfundimin se nuk është rregulluar ligjërisht që një person i cili vdes nga Cov id të jetë i mbyllur dhe të jetë në arkivol metalik.

“Qeveria pranoi konkluzionin e Komisionit për Sëmundjet Infektive, që operatorët e autorizuar të shërbimeve të varrimit janë të detyruar të zbatojnë Protokollin e duhur të dedikuar për parandalimin dhe kontrollin e infeksionit për menaxhimin e sigurt të një trupi të vdekur në kontekstin e COVID-19, në të cilën nuk është e përcaktuar që trajtimi i trupit të një personi të vdekur nga sëmundja ngjitëse COVID-19, kryhet në hapësirë të mbyllur dhe në arkivol metali”, thonë nga Qeveria.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...