Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Tejkalimi i problemit me ventilin, shpresë për më shumë ujë në pjesët më të larta të Tetovës

Tetovë, 3 nëntor, zhurnal.mk – Të punësuarit nga “Ujësjellësi dhe Kanalizimi” pranë NPK “Tetovë” sot instaluan pjesë të reja ventilit të vendosur në dalje të rezervuarit të vjetër të ujit e cila pritet të përmirësojë furnizimin me ujë në pjesët më të larta nga qyteti. Për shkak të zëvendësimit, disa ditë në Tetovë në mëngjes kishte periudha prej një ose dy orë me ndërprerje të plotë të furnizimit me ujë.

“Riparohet defekti i vjetër me vite i cili shpresoj të kapërcejë problemin me pjesët e sipërme të qytetit. Ky ventil ka punuar për periudha të caktuara dhe disa herë të ashtuquajturat pjesa të brendshme nga e cila varet lëshimi i ujit nga rezervuari në sistemin e qytetit. Gjatë kontrollit, ai na dha sinjale se gjithçka ishte në rregull. Pjesët me defekt janë zëvendësuar me të reja. Besoj se situata do të jetë më e mirë”, deklaroi Lulzim Shaqiri, drejtor mga “Ujësjellësi dhe Kanalizimi”.

Aktualisht, rrjeti i furnizimit me ujë të Tetovës merr 300 litra ujë në sekondë nga burimet natyrore. Kjo shifër përfshin sasitë e ujit nga puset dhe dy nga tre objektet e tilla.

“Treqind litra ujë në sekondë është numër i mirë i sasisë, por ka konsum të madh për shkak të gjendjes së koronavirusit dhe nevojave higjienike të qytetarëve. Nga ana tjetër përballemi me faktin se nuk ka shi dhe ka temperatura të larta. Në të njëjtën kohë ne konstatojmë se përkundër sasive të ujit, problemi për furnizimin normal me ujë në të gjithë qytetin është se nuk ka presion adekuat. Për të krijuar më shumë presion, këtij rrjeti i duhet sistem tjetër i cili tani është i varur nga disa faktorë si konsumi, hidroforët, humbja e ujit dhe të ngjajshme”, shpjegon Lulzim Shaqiri.

Banorët e vendbanimit Kolltuk në Tetovë në periudhën e kaluar janë përballur me ndërprerje gjithë ditore në furnizimin me ujë.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...