Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Tensionet me Minskun, Britania e Madhe tërheq ambasadorin

Britania ka tërhequr ambasadorin e saj në Bjellorusi, duke iu bashkuar kështu një numri të shtetesh europianë që kanë bërë të njëjtëjn gjë pas reagimit të ashpër popullor që pasoi zgjedhjet presidenciale në vend.

Sekretari i Jashtëm britanik, Dominic Raad tha se vendimi është një formë proteste, pasi Minsku zyrtar ka dënuar diplomatët nga Polonia dhe Lituania. Raab sqaroi se e ka thirrur ambasadorin që të kthehet në Britani, për “konsultime” lidhur me situatën në Bjellorusi.

Tërheqja e ambasadorit britanik vjen pasi të njëjtin hap hodhën edhe Bullgaria, Republika Çeke, Sllovakia, Polonia e tre shtetet Baltike. Bjellorusia nisi të dëbojë ambasadorët e vendeve të Bashkimit Evropian, pasi BE-ja vendosi sanksione ndaj zyrtarëve bjellorusë, të akuzuar për mashtrime zgjedhore dhe abuzime me te drejtat e njeriut.

Protestat masive në Bjellorusi shpërthyen pasi zyrtarët zgjedhorë shpallën Alyaksandr Lukashenkon fitues të zgjedhjeve presidenciale të 9 gushtit. Liderët opozitarë dhe disa ish-zyrtarë zgjedhorë bjellorusë, megjithatë, thonë se rezultati zgjedhor është manipuluar dhe kanë bërë thirrje për zgjedhje të reja, të cilat Lukashenko, i refuzon.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...