Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Thirrja e Vuçiqit: Duhet të arrihet më shpejt zgjidhje për Kosovën, e të mos ndodhë një konflikt i ri

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë ka stagnuar sërish.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se situata në Nagorno-Karabakh ka dëshmuar rrezikun e një konflikti të ngrirë.

Ai në konferencë për media sot ka bërë të ditur konkludimet pas takimit me ambasadorët e QUINTIT dhe të BE-së, ndërsa ka theksuar se zgjidhja më e mirë që mund të arrihet është nëpërmjet dialogut dhe se është më mirë të arrihet sa më herët sesa vonë e të ndodhë ndonjë konflikt.

“Shumëkush mund të mendojë se situata rreth Kosovës është më e mirë tash se më herët, për shkak të rrethanave të brendshme në Kosovë dhe se nuk mund të pritet presion më i madh mbi Serbinë deri në dhjetor dhe janar nga ana e fuqive të mëdha. Situata në Nagorno-Karabakh ka treguar se një konflikt i ngrirë mund të përshkallëzojë në katastrofë të vërtetë kur dikush ta shkrijë atë”, ka thënë Vuçiq, raporton B92, duke shtuar se duhet marrë mësim nga kjo. “Një nga mësimet është se nuk duhet që fëmijëve tanë t’u lëmë konflikt të ngrirë. Kompromisi nuk do të thotë se do ta arrijmë, pasi për këtë janë të nevojshme dy palë”.

Ai ka shtuar se pavarësisht se çfarë ndodh, në fund duhet të mbështetesh në forca tua.

“Për këtë Serbia do të vazhdojë të forcohet ekonomikisht dhe ushtarakisht. Mund të na ndodh ndonjë konflikt, duhet të mbajmë kujdes për të ardhmen e fëmijëve tanë dhe të ardhmen të Kosovës e Metohisë”, ka shtuar ai.

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...