Agjencia Zhurnal.KS
Teknologji

TikToku “mbijeton” në SHBA

Departamenti i Tregtisë në Shtetet e Bashkuara ka pezulluar vendimin që parashihte të ndalonte funksionimin e rrjetit social TikTok në SHBA nga mbrëmja e së enjtes, sipas kohës në SHBA.

Vendimi i shkuar s’do të lejonte që aplikacioni të shkarkohej në SHBA.

Departamenti i Tregtisë ka shtyrë vendimin “në pritje të zhvillimeve të mëtejme ligjore”, sipas një vendimi të një gjykate në Philadelphia.

Vendimi ka gëzuar më shumë se 100 milionë amerikanë që përdorin këtë rrjet social.

Në shtator, pronari kinez i TikTokut, “ByteDance” nënshkroi marrëveshje me “Walmartin” dhe “Oraclen” për të kaluar asetet e TikTokut në SHBA nën emrin e ri “TikTok Global”.

Presidenti Donald Trump u shpreh se përkrah një marrëveshje të tillë, ndërsa rrjeti social ka thënë se s’ka marrë asnjë reagim nga shteti në dy muaj.

Postime të ngjashme

Tesla pranon bitcoin për shitjen e veturave

S.B.

Përdoruesit e Android-it raportojnë një numër problemesh me aplikacionet e tyre – ja si të zgjidhet problemi

S.B.

SpaceX shpreson të “lëshojë dhe zbresë” një prototip të ri të Starship këtë javë – pas shpërthimit të tri të tjerave

S.B.

Samsung dëshiron të sjellë një telefon inteligjent që paloset dy herë

S.B.

Shitet për 2.9 milionë dollarë postimi i parë në Twitter

S.B.

Nëse identifikoheni me më shumë se gjysmën e këtyre gjërave, ju jeni të fiksuar pas mediave sociale

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...