Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Trafiku hekurudhor mes Kinës dhe Evropës është në rritje

Gjithsej 2158 trena mallrash në shërbim në linjat hekurudhore mes Kinës dhe Evropës kaluan përmes kalimit kufitar Erenhot në Rajonin Autonom të Mongolisë së Brendshme, në Kinën veriore, në 11 muajt e parë vitit, duke shënuar rritje me 53.4% me bazë vjetore. Kjo u njoftua nga operatori lokal hekurudhor, “China Railway Hohhot Group”.

Midis tyre, numri i trenave të drejtuar jashtë vendit nga janari në nëntor qëndroi në 1,023, duke u rritur me 54,3% mbi bazë vjetore, ndërsa 1,135 trena hynë në Kinë, me 52.6% rritje krahasuar me të njëjtën kohë vitin e kaluar, bën të ditur “Xinhua”.

Për të përmbushur më mirë nevojat e shërbimit të trenave të mallrave Kinë-Evropë, departamenti hekurudhor Erenhot ka transformuar një pjesë të hapësirës së ngarkesave të interportit të mallrave me shumicë, i cili fillimisht menaxhonte magazinimin e mineralit të hekurit.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...