Agjencia Zhurnal.KS
Shëndetësi

Tri kura të sigurta dhe natyrore për kurimin e urthit

Gati 15 milionë amerikanë rregullisht përpiqen të shuajnë djegësimën e urthit me frenues të pompës protonike. Por hulumtimet tregojnë se përdorimi afatgjatë i këtyre ilaçeve pa recetë lidhet me humbjen e kujtesës, rrallimin e kockave dhe problemet e zemrës.

Tani, një studim në Gazetën Amerikane të Gastroenterologjisë tregon se marrja e PPI-ve gjithashtu gati katërfishon rrezikun e kontraktimit të COVID-19. Shkencëtarët dyshojnë se kjo është për shkak se PPI ul sasinë e acidit të lëshuar në stomak me rreth 90 për qind për 24 orë. Ndërsa shumë acid mund të shkaktojë simptoma të zbaticës, trupi ka nevojë për pak acid.

“Acidi i stomakut e mban sistemin e tretjes pa infeksione duke vrarë viruse dhe baktere që mund të gëlltisni në pështymë ose ushqim”, shpjegon autori kryesor i studimit Christopher V. Almario. “Meqenëse virusi që shkakton COVID-19 mund të hyjë në trup përmes sistemit të tretjes, acidi i ulur i stomakut mund ta bëjë më të lehtë pushtimin e tij”. Për fat të mirë, është e lehtë të shuash djegien e lukthit – pa fshirë acidin e stomakut.

Zgjidhni ilaçin që përputhet me simptomat tuaja për të filluar shërimin sot!

Nëse stresi përkeqëson urthin tuaj

Nëse situata të tensionuara shkaktojnë urthin tuaj, ju nuk jeni vetëm. Në një studim të pacientëve me urth, stresi ishte shkaku më i zakonshëm i ndezjes, duke mposhtur shkaktarët e zakonshëm si kafeja dhe ushqimet e yndyrshme. Për fat të mirë, ju mund të shmangni atë vetëm duke marrë frymë. Marrja e frymëmarrjeve të thella diafragmatike – aty ku barku juaj ngrihet dhe bie – zvogëlon prodhimin e hormoneve të stresit dhe aktivizon sistemin nervor parasimpatik, duke thirrur përsëri prodhimin e acidit në stomak.

Nëse urthi ju bën të kolliteni

Kur refluksi shoqërohet me kollitje, është një shenjë që acidi i stomakut po depërton në fytin tuaj. Rregullimi i thjeshtë: Pas ngrënies, merrni një qetësues të urthit që përmban alginate, një ekstrakt të algave. “Ndryshe nga ilaçet që bllokojnë acidin, alginatet krijojnë një pengesë të ngjashme me shkumën që bllokon rrjedhën e acidit nga stomaku në ezofag”, shpjegon David A. Leiman.

Nëse urthi ju mban zgjuar gjatë natës

Nëse simptomat ju zgjojnë nga gjumi, duke ju lënë të lodhur, marrja e tre miligramëve të melatoninës para gjumit mund të ndihmojë. I ashtuquajturi “hormon i gjumit” frenon prodhimin e tepërt të acidit deri në dhjetë orë, duke parandaluar refluksin që t’ju zgjojë por përsëri lejon që prodhimi të rifillojë në mëngjes për t’u mbrojtur nga viruset. “Meqenëse nuk kemi nevojë për acid stomaku ndërsa jemi duke fjetur, melatonina e fik prodhimin e saj, ndërsa parandalon gjithashtu acidin të zbresë në ezofag”, përfundon Jacob Teitelbaum.

Postime të ngjashme

Çfarë mund të tregojnë rrudhat në ballë për shëndetin e zemrës

admin

Si të pastroni enët e gjakut me një trajtim të thjeshtë natyral

admin

Rastet kur nuk duhet të përdorni vaj kokosi

S.B.

Pija shëruese me xhenxhefil që lufton viruset, lehtëson dhimbjen e kyçeve dhe problemet e tretjes

S.B.

Kontrolloni sytë tuaj për shenja të hershme të sëmundjes së zemrës

S.B.

Raporti i ri i AstraZeneca thotë se vaksina ishte 76 për qind efektive në parandalimin e simptomave të COVID-19

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...