Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Trump nominohet për Çmimin Nobel për Paqe 2021

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump nominohet për Çmimin Nobel për Paqe 2021, transmeton Anadolu Agency (AA).

Mattias Karlsson, Sekretari Ndërkombëtar i Partisë së ekstremit të djathtë të Demokratëve të Suedisë, e njohur me qasjen anti-migrante, në një deklaratë për gazetën Expressen njoftoi se Trumpin e kanë nominuar për Çmimin Nobel për Paqe 2021.

Ai theksoi se Trump ka dhënë shumë përpjekje për një botë paqësore. “Përpjekjet e Trumpit jashtëzakonisht paqësore në Lindjen e Mesme, Ballkanin dhe Gadishullin e Koresë nuk mund të mohohen. Si Partia e Demokratëve të Suedisë kemi nominuar Trump për Çmimin Nobel për Paqe me mbështetjen e 14 deputetëve nga 11 vende të Evropës”, u shpreh ai.

Trump u nominua edhe për Çmimin Nobel për Paqe të vitit 2020

Trump ishte nominuar edhe për Çmimin Nobel për Paqe të vitit 2020, nga anëtari i parlamentit të Norvegjisë Christian Tybring-Gjedde.

Kujtojmë se Komiteti i Nobelit muajin e kaluar Çmimin Nobel për Paqe ia kishte dhënë Programit Botëror të Ushqimit (WFP) pranë Kombeve të Bashkuara (OKB).

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...