Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Trump pyeti ndihmësit kryesorë të tij rreth opsioneve për të sulmuar Iranin

Presidenti amerikan Donald Trump kishte kërkuar ndonjë mundësi për të sulmuar pjesën kryesore bërthamore të Iranit javën e kaluar.

Megjithatë, në fund ai vendosi kundër ndërmarrjes së hapit dramatik.

Kështu së paku, siç shkruajnë mediat prestigjioze botërore ka thënë një zyrtar amerikan të hënën.

Siç thuhet më tej, Trump e bëri kërkesën gjatë një takimi të enjten me ndihmësit e tij të lartë të sigurisë kombëtare, duke përfshirë zëvendëspresidentin Mike Pence, sekretarin e tij të ri të mbrojtjes Christopher Miller dhe Gjeneralin Mark Milley – ka thënë zyrtari.

Zyrtari konfirmoi takimin për The New York Times, i cili raportoi se këshilltarët bindën Trump të mos shkonte përpara me një sulm të tillë, për shkak të rrezikut të një konflikti më të gjerë.

“Ai pyeti për mundësitë. Ata i dhanë atij skenarët e mundshëm dhe ai në fund të fundit vendosi të mos shkonte përpara”, ka thënë zyrtari.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...