Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Trump shkarkon sekretarin e mbrojtjes, ja kush e zëvendëson

Presidenti Donald Trump ka shkarkuar nga detyra sekretarin e mbrojtjes, Mark Esper, duke njoftuar në Twitter se zyrtari i lartë amerikan, ishte i “mbaruar”.

Christopher Miller, shefi aktual i qendrës kombëtare të anti terrorizmit do të marrë rolin menjëherë. Kjo pason një përplasje publike mes Trump dhe Esper në javët e fundit.

Trump deri më tani nuk e ka pranuar humbjen ndaj presidentit të zgjedhur, Joe Biden, dhe ka premtuar se do t’i sfidojë rezultatet e projektuara në gjykatë.

Esper ndërkohë është përplasur me presidentin në lidhje me përdorimin nga ana e shtëpisë së bardhë të ushtrisë për të shuar zemërimin publik gjatë protestave mbi padrejtësitë raciale, më herët këtë vit. Në javët para se Biden të marrë postin, më 20 janar, Trump ka ende fuqinë për të marrë vendime.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...