Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Turma e zemëruar sulmon ndërtesat qeveritare të Armenisë pasi kryeministri bie dakord për marrëveshjen rreth Nagorno-Karabakut

Protestuesit kanë sulmuar ndërtesat qeveritare në kryeqytetin armen, Jerevan, ndërsa zemërimi shpërtheu kundër një marrëveshje të diskutueshme paqësore për t’i dhënë fund luftës me Azerbajxhanin për rajonin e diskutueshëm të Nagorno-Karabakut.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, qindra njerëz dolën në rrugë menjëherë pasi kryeministri i Armernisë, Nikol Pashinyan, njoftoi marrëveshjen “e dhimbshme” herët të martën.

Dritaret u thyen në rezidencën zyrtare të Pashinyan ndërkohë që protestuesit hoqën pllakën e emrit nga dera e zyrës së tij ndërsa të tjerët brohorisnin “Nikoli na ka tradhtuar”.

Turmat gjithashtu hynë me forcë në parlamentin armenë ndërsa përleshjet shpërthyen në podium dhe u hodhën objekte të ndryshme.

Kryetari i parlamentit, Ararat Mirzoyan, u kap dhe u rrah pa ndjenja nga një turmë e zemëruar.

Zemërimi thuhet se u ndez nga nënshkrimi i Pashinyan i një marrëveshje të re paqësore që u ndërmjetësua nga Rusia dhe i jep Azerbajxhanit shumë nga koncesionet që ka kërkuar për dekada.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...