Agjencia Zhurnal.KS
Auto

Turqia teston me sukses makinën e saj të parë fluturuese

Makina e parë turke fluturuese e prodhuar në vend, e quajtur Cezeri, ka përfunduar provën e saj të parë të fluturimit me sukses, njoftoi të martën vonë zhvilluesi i platformës ajrore Baykar.

Prototipi 230 kilogramë fluturoi rreth 10 metra gjatë provës, i cili u krye nën mbikëqyrjen e shefit të teknologjisë së kompanisë Selçuk Bayraktar, transmeton Telegrafi.

Cezeri ka një sistem të zgjuar fluturimi dhe fluturon plotësisht në mënyrë autonome.

Cezeri aktualisht mund të mbajë vetëm një pasagjer, por versioni i tij i ardhshëm do të ketë vend për më shumë.

Automjeti do të përdoret për transportin urban në të ardhmen.

Makina mban emrin e Ismail al-Jazari, një nga shpikësit dhe inxhinierët e mëdhenj myslimanë të Epokës së Artë Islamike, i cili jetoi gjatë shekullit të 12-të.

Baykar, i themeluar në vitin 1984, prodhon dronë të armatosur dhe jo të armatosur, sisteme kontrolli, simulatorë dhe sisteme për avionë.

Postime të ngjashme

Një Lotus “i ri” i vitit 2013 shitet për 70.000 dollarë

S.B.

Prodhuesi më i madh i veturave në Kinë do të lansojë rivalin e Teslas

S.B.

Megane 2021 i prin rrugës elektrike të Renaultit

S.B.

Hyundai paralajmëron nxjerrjen në treg të modelit Alcazar

admin

Nis prodhimi i Audi Q4 e-tron

admin

Elon Musk: Ne kemi bërë veturat më të mirë të të gjitha kohërave

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...