Agjencia Zhurnal.KS
Bota

U infektua me Covid-19/ Humb jetën ish-presidenti francez

Ish-presidenti francez, Valery Giscard d’Estaing ka ndërruar jetë sot në moshën 94-vjeçare, pasi ishte prekur nga koronavirusi i ri (COVID-19).

Në një deklaratë, familjarët thanë se ai ndërroi jetë në shtëpinë e tij në rajonin Loir-et-Cher. Ish-presidenti u shtrua në spital, në qytetin Tours më 17 nëntor për shkak të problemeve me frymëmarrjen.

D’Estaing shërbeu si president nga viti 1974-1981.

Ai filloi jetën e tij politike si deputet në vitin 1956 dhe shërbeu si ministër i Financave dhe Çështjeve ekonomike nën presidentin Charles de Gaulle nga viti 1962 në 1966 dhe si ministër i Ekonomisë dhe Financave nën presidentin Georges Pompidou nga viti 1969 deri në 1974.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...