Agjencia Zhurnal.KS
Kuriozitete

‘Ujqërit përbindësha’, banorët në Japoni vendosin robotë për t’i trembur arinjtë

Në qytetin japonez të Takikawa, dy “Ujqër përbindësh” janë vendosur strategjikisht në disa vende.

Këta janë robotë dhe janë vendosur për të trembur arinjtë që janë një rrezik për banorët e këtij qyteti, transmeton Telegrafi.

Sipas mediave lokale në ishullin Hokkaido, arinjtë mund të shihen gjithnjë e më shpesh pranë qyteteve dhe fshatrave dhe disa dhjetëra sulme janë regjistruar tashmë, dy prej të cilave ishin fatale.

‘Ujqërit’ gjigantë robotë (fjalë për fjalë quhen ‘Ujku përbindësh’, i bërë nga Ohta Seiki) duken kryesisht si kafshë të vërteta, vetëm se ata janë, natyrisht, shumë më të mëdhenj dhe kanë sy të kuq të ndezur.

Nëse vëren lëvizjen në mjedis, ky robot lëshon një tingull që i ngjan ulëritjes së një ujku të vërtetë.

Postime të ngjashme

Zgjidhni një flutur dhe zbuloni anët e fshehura të personalitetit tuaj

S.B.

Nusja e bllokuar nga përmbytjet në Australi dërgohet me helikopter në dasmë

S.B.

Një “Rapunzel” në jetën reale, nuk i shkurtoi flokët për 17 vjet

admin

Ja si do të duket qyteti i parë në Mars!

admin

Inskenoi rrëmbimin për të mos shkuar në punë, nuk ia mori mendja se do t’i kushtojë shtrenjtë – policia në Arizona zbuloi të vërtetën

S.B.

Burri nuk arriti të hapte parashutën, instruktori e filmoi atë duke e shpëtuar

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...