Agjencia Zhurnal.KS
Bota Maqedoni

Ulja e dioksidit të karbonit: BE dakord për një transport më efikas

Shkup, 8 shtator – Transporti europian duhet të bëhet më efikas dhe të punojë drejt uljes së emetimeve të gazrave serrë, ranë dakord sot ministrat e Transportit të Bashkimit Europian, në një konferencë të mbajtur në Hamburg.

“Europa duhet të vendosë ritmin për një trafik të pastër detar”, tha ministri gjerman i Transportit, Andreas Scheuer.

“Karburantet e përdorura në transportin detar do të luajnë një rol qendror në teknologjinë e re”, shtoi ai, duke e treguar gazin natyror të lëngshëm (LNG) si një mundësi të mirë tani për tani.

Scheuer e përshkroi LNG-në si një teknologji tejkaluese, që do të ulë emetimet e dyoksidit të karbonit me 20 %.
Sipas Ministrisë gjermane të Transportit, transporti detar përbën rreth 90 % të tregtisë së jashtme të Bllokut dhe 40 % të transportit të mallrave brenda tij.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...