Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Vaksinimi kundër gripit sezonal fillon nga java e ardhshme

Shkup, 5 nëntor, zhurnal.mk – Siç njoftojnë nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, vaksinat kundër gripit sezonal sot do të arrijnë në Maqedoni dhe do të shpërndahen nëpër Qendrat e Shëndetit Publik në Maqedonisë.

Vaksinimi do të fillojë nga java e ardhshme ndërsa vaksinat janë prodhim francez nga kompania ‘Sanofi Paster’.

Gjithsej janë blerë 40.000 doza që do të jepen për vaksinim falas për grupet e rrezikuara siç janë personat e moshuar mbi 65 vjet, të sëmurët kronikë, punonjësit shëndetësor, gratë shtatzëna, fëmijët prej moshës 6-muajshe deri në 5 vjet.

Imunizimi do të bëhet me udhëzim nga mjeku amë përmes sistemit ‘Termini Im’ nga ora 14:00 deri në ora 19:00.

Vaksinat komerciale kundër gripit sezonal i blejnë edhe Qendrat për Shëndet Publik nga ku bëhet edhe vaksinimi. QSHP Shkup ka blerë 4.000 vaksina komerciale ndërsa çmimi i tyre është 800 denarë.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...