Agjencia Zhurnal.KS
Kulturë

Vdes muzikanti i njohur Asllan Kryeziu

Ka vdekur në moshën 88-vjeçare muzikanti i njohur Asllan Kryeziu. Kryeziu ishte pedagog dhe violinist i përkryer.

Ai në vitin 1949 fillon dhe jep lëndën e Edukatës Muzikore në fshatin Tërstenik dhe më pas edhe në Babaj të Bokës (në afërsi të Gjakovës).

Me fillimin e aktivitetit të Shoqërisë Muzikore “Hajdar Dushi”, Asllan Kryeziu ishte fiz-harmonisti i vetëm por më pas iu bashkangjit edhe Zeqirja Çarkaxhija.

Asllan Kryeziu punoi edhe në Shkollën “Zef Lush Marku”, në Brekoc dhe në Shkollën “Mazllom Këpuska” në Gjakovë, ku shquhej për nxjerrjen e talentëve më fushën e muzikës, ku spikatet emri i Esat Bicurrit.

Pedagogu i njohur punën e tij e vazhdon edhe në qytetin e Mitrovicës, ku edhe nga ky qytet zbulon shumë talentë të muzikës.

Postime të ngjashme

Anulohet Festivali i Rokut në Gjenevë

S.B.

Futet në librin e rekordeve Guiness, shitet piktura më e madhe në botë për 62 milionë dollarë në Dubai

S.B.

Garvanliev të mbetet përfaqësuesi i Maqedonisë së Veriut në Eurosong 2021

T E

Librat e Kunderës, betejë e përjetshme e njeriut me sistemin

S.B.

Vdes poeti dhe eseisti i njohur polak, Adam Zagajewski

S.B.

Shoqata Tradita e organizoi Edicionin V të manifestimit letrar ndërkombëtar Shtigje poetike

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...