Agjencia Zhurnal.KS
Shqipëri

Vdes nga coronavirusi aktori i njohur shqiptar

Aktori i mirënjohur i humorit dhe regjisori, Koço Devole, është ndarë nga jeta në moshën 75-vjeçare pas infektimit prej disa ditësh nga coronavirusi.

Ai ndërroi jetë në spitalin Infektiv ku edhe po trajtohej.

Devole kishte marrë një trajtim mjekësor paraprak në këtë spital dhe në 31 tetor u lirua prej tij pasi gjendja shëndetësore u duk se u përmirësua.

Por ai u kthye me urgjencë një ditë më pas pasi shfaqi komplikacione, kësaj here në intubim.

Mjeku Pëllumb Pipero duke folur në një intervistë për Ora News pas rishtrimit të tij në spital e pati përshkruar kështu gjendjen e tij. “Gjendja është stabël. Aktori ndodhet në respiracion mekanik. Ai vuan nga një sëmundje kronike mjaft e rëndë, leukoza, por shpresojmë të bëhet mirë shpejt” u shpreh Pipero.

Krijimtaria

Regjisori, skenaristi, humoristi dhe karikaturisti shqiptar Koço Devole iku i ri nga kjo botë por pas la një krijimtari dhe pasuri të madhe për artin shqiptar.

Ai është autor dhe regjisor i shumë spektakleve skenike me trupën e Estradës së Tiranës, Fierit, Beratit dhe qyteteve te tjera.

Ai është autor dhe regjisor në telekomeditë: Çanta e zeze 1986, Gjuetia e fundit 1992, Të gjallë apo të vdekur 1996 – [1], Çanta me nje milion 1993, Oreksi i madh 1994 [2], Nje dite i cmendur 1995, Revolja e heroit 1996, Pushime në Romë 1996, Mos shko o trim 1997, Tre shoke pa sherbyesen 2001 [3], Karafili dhe Kleopatra 2001 [4], Milioneri 2005, Na ishte njehere Shqipëria 2009.

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

Grida Duma padit Erion Veliajn për shpifje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...