Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Vendimet që pritet të merr Biden, në ditën e parë të tij në Shtëpinë e Bardhë

Presidenti i zgjedhur Joe Biden planifikon, në ditën e tij të parë në Shtëpinë e Bardhë, të miratojë disa urdhra ekzekutivë që rikthejnë përpjekjet e presidentit Donald Trump për një numër çështjesh.

Kështu së paku sipas FoxNews ka thënë një pjesëtar i fushatës, sipas të cilit veprimet ekzekutive do të përfshinin edhe ribashkimin me Marrëveshjen e Klimës të Parisit, ribashkimin me Organizatën Botërore të Shëndetit dhe shfuqizimin e ndalimit të udhëtimit të Trump që synon kombet me shumicë myslimane, përcjell Telegrafi.

Premtimi erdhi pasi disa media, përfshirë Fox News, parashikuan Biden si fituesin e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020.

Që nga e hëna, ekipi i fushatës së Trump u zotua të vazhdojë të sfidojë rezultatet, duke përmendur çështjet me fletët e votimit dhe procesin e numërimit.

Vendimi i Biden për të hyrë përsëri në OBSH pasqyroi një përpjekje më të gjerë për të luftuar coronavirusin pas marrjes së detyrës.

Demokratët kanë dënuar vendimin e Trump për të dalë nga organizata transnacionale në mes të një pandemie ndërkohë që Trump e ka mbrojtur masën si një mënyrë për ta mbajtur organizatën përgjegjëse për “gabimet gjatë pandemisë”.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...