Agjencia Zhurnal.KS
Kuriozitete

Videot tregojnë një zjarr gjigant në qiellin e natës

Video të shumta të një meteori spektakolar po bëjnë xhiron që nga e diela. Topi i zjarrit e shndërroi natën në ditë.

Një meteor gjigant në formën e një topi zjarri ndezi qiellin e natës në Japoni të dielën.

Pak kohë pasi topi i zjarrit u kap në kamera në 1:35 të mëngjesit në prefekturën Gifu, video të ndryshme po bënin xhiron e mediave sociale, transmeton Telegrafi.

Disa dëshmitarë okularë raportuan se qielli ishte aq i ndritshëm sa dita për një moment të shkurtër.

Të tjerët thanë se topi i zjarrit përfshiu qiellin me një tingull gjëmues. Kryetari i prefekturën Hyogo tha në një deklaratë fillestare se topa të tilla të ndritshme janë të rrallë.

Kohët e fundit, natën e 19 nëntorit, një top i madh zjarri u kap gjithashtu në film në Evropën Qendrore. Mund të vërehej në Gjermaninë Jugore dhe Lindore, Italinë Veriore, Tirolin, Austrinë e Epërme dhe Austrinë e Poshtme dhe shkëlqente në të gjelbër.

Jo të gjitha pjesët e meteorit u dogjën. Dy meteorë me peshë midis një dhe katër kilogramë mund të kishin rënë në një zonë midis Lunz am See dhe Kindberg.

Postime të ngjashme

Zgjidhni një flutur dhe zbuloni anët e fshehura të personalitetit tuaj

S.B.

Nusja e bllokuar nga përmbytjet në Australi dërgohet me helikopter në dasmë

S.B.

Një “Rapunzel” në jetën reale, nuk i shkurtoi flokët për 17 vjet

admin

Ja si do të duket qyteti i parë në Mars!

admin

Inskenoi rrëmbimin për të mos shkuar në punë, nuk ia mori mendja se do t’i kushtojë shtrenjtë – policia në Arizona zbuloi të vërtetën

S.B.

Burri nuk arriti të hapte parashutën, instruktori e filmoi atë duke e shpëtuar

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...