Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Vizita e kryediplomatit grek në Bagdad: Iraku si skenë e një lufte të ftohtë mes Turqisë dhe kundërshtarëve të saj?

Duket se ekziston ende një mundësi e hapur që Iraku të jetë skena e një lufte të nxehtë por edhe të ftohtë, brenda kornizës së konkurrencës rajonale dhe konfliktit ndërkombëtar që arriti kulmin në hapjen e një fronti të ri midis Turqisë dhe kundërshtarëve të saj, të udhëhequr nga Franca dhe Greqia. tashmë një armiqësi tradicionale midis Amerikës dhe Iranit.

Arena irakiene është ngarkuar nga trazirat e papritura politike pas interesit të fundit të Francës. Kjo u pasua nga një vizitë e ministrit të Jashtëm grek Nikos Dendias aty, e para e këtij lloji që nga viti 1998. Dendias shprehu gatishmërinë e kompanive greke për të punuar në Irak në fushën e rindërtimit, energjisë dhe pajisjeve mjekësore, duke theksuar mbështetjen e vendit të tij për sovranitetin, unitetin dhe stabilitetin e Irakut dhe përballjen me sfidat me të cilat përballet bota dhe rajonet, sidomos Lindja e Mesme.

Paralelisht me vizitën e Dendias, kryeministri irakian Mustafa al-Kadhimi mori një letër nga presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan që përmbante një ftesë zyrtare për të vizituar Turqinë, tha Zyra e Mediave e kryeministrit irakian.

Spekulime dhe interpretime

Ekzistojnë skenarë dhe spekulime të shumta në lidhje me mundësinë e rihapjes së Irakut si një skenë e re konflikti midis Turqisë dhe kundërshtarëve të saj tradicionalë, veçanërisht Francës dhe Greqisë, duke pasur parasysh trazirat e shpejta politike dhe diplomatike në vend. E gjithë kjo përkon me lëvizjet e Turqisë dhe Greqisë kundër njëra-tjetrës për mosmarrëveshjet mbi kufijtë detarë dhe ishullin e Qipros, ndërsa Greqia vazhdon të zgjerojë një aleancë të formuar me mbështetjen franceze për të forcuar frontin e saj kundër Turqisë.

Vëzhguesit irakianë e kanë interpretuar lëvizjen e fundit të Greqisë në marrëdhëniet me Irakun, pas një ndërprerjeje 32-vjeçare, si një dëshirë për të bërë presion mbi Turqinë pa ndonjë përfitim ekonomik për vendin.

Ka disa shpjegime dhe kuptime politike për vizitën e ministrit të jashtëm grek në Irak, në një kohë kur vendi i tij po kalon një krizë politike, ekonomike dhe historike me Turqinë, përfshirë Athinën që përpiqet të ketë një degë në rajon ndërsa çështjet e pazgjidhura midis dy vendeve vazhdojnë: Mesdheu dhe Deti Egje, për sa i përket aktiviteteve të kërkimit të gazit.

Nabil al-Obaidi, një ekspert në luftën kundër terrorizmit ndërkombëtar, beson se Greqia, e cila është në një situatë të vështirë ekonomike, nuk do të ketë ndonjë përfitim ekonomik në Irak, por kërkon të fitojë palët e tjera në rajon në anën e saj në problemin me Turqinë, përballë Ankarasë dhe interesave të saj që shtrihen në Irak.

Iraku do të përballet me një problem më të madh sesa sfidat politike, ekonomike dhe të sigurisë me të cilat përballet tani nëse lejon veten të bëhet një skenë ose një nga palët kryesore në luftën e ftohtë midis Athinës dhe Ankarasë, tha Al-Obaidi.

Ai beson se Iraku duhet të merret me problemet e tij aktuale dhe të bëjë përpjekje për të zgjidhur këto probleme dhe sfida ndërkombëtare, të jashtme dhe të brendshme, pa kaluar apo afruar tensionet ndërkombëtare. Turqia është një vend i fortë që mund të mbështetet te vetja dhe Iraku duhet të mbështetet tek ai si një vend që gëzon një reputacion rajonal për luftën kundër disa organizatave terroriste, tha ai.

Al-Obeidi i bëri thirrje presidencës irakiane për ta mbajtur vendin larg këtyre konflikteve, pasi Iraku ka mjaft probleme të shkaktuara nga konfliktet që e kanë kthyer atë në një arenë për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve midis Teheranit dhe Uashingtonit, duke theksuar se Iraku nuk është një terren i përshtatshëm për konfliktin turko-grek.

Vizitë rutinë

Al-Obaidi shtron pyetjen: “Si mund të transferojë Iraku konfliktin e tij në disa vende të tjera dhe luftën e ndërmjetësimit që ka vazhduar me vite?”. Ai shton: “Si mund ta mbrojë Iraku veten nëse lejon që konflikti greko-turk të transferohet në territorin e tij?”

Vizita e ministrit të Jashtëm gek në Irak nuk shkoi përtej një vizite rutinë dhe nuk ka asnjë dimension që synon ta kthejë Irakun në një urë negociuese ose një palë në konflikt midis vendeve të rajonit, veçanërisht Ankarasë dhe Athinës, sepse nuk ka asgjë të veçantë në të, në cilësinë e marrëdhënieve midis dy palëve në nivelin politik, ekonomik dhe madje kulturor midis Irakut dhe Greqisë, thotë analisti politik Hashem al-Kindi.

Vizita erdhi për të ruajtur një prani politike, siç përshkruhet nga Al-Kindi, duke theksuar se ajo nuk do të kishte asnjë pasojë politike ose thelbësore, duke përjashtuar çdo përpjekje për të tërhequr Irakun në konflikte rajonale, sipas këtij analisti politik.

Duke komentuar mbi rëndësinë e rolit të Greqisë në luftën kundër terrorizmit, Al-Kindi thotë se deklaratat e zyrtarëve, qofshin irakianë apo grekë, mbi rolin e Athinës në këtë aspekt, nuk janë gjë tjetër veçse lavdërim për vizitën dhe organizimin e saj dhe nuk do të kenë efekt ne realitet. Ai ia atribuon arsyen faktit që Athina nuk tregon asnjë interes për sigurinë e rajonit, sepse ajo nuk ka asnjë rol në këtë, dhe se Iraku nuk ka marrë ndonjë ndihmë sigurie nga ai vend për shkak të situatës së dobët ekonomike.

Interesi i Irakut

Iraku është i përkushtuar për dialog dhe shkëmbim mendimesh në zgjidhjen e problemeve, qoftë në nivelin e brendshëm apo rajonal. Në një kohë kur rajoni përgjithësisht po kalon një situatë të vështirë, një tjetër konflikt i ri është i padurueshëm me intensifikimin e konflikteve në Azerbajxhan dhe Armeni, tha kreu i Komitetit për Marrëdhëniet e Jashtme në Dhomën e Përfaqësuesve, Sherko Mohammad.

Sherko Muhammad beson se konfliktet në rajon ndikojnë jo vetëm në vendet e rajonit, por edhe në të gjithë rajonin dhe sigurinë globale. Ngjarjet në lidhje me konfliktin turko-grek janë një çështje evropiane larg skenës irakiane, për të cilën ekziston pozicioni i Amerikës dhe Rusisë, të cilët po ndjekin zhvillimin aktual të situatës.

Eshtë në interes të Irakut që të përqendrohemi në qetësimin e gjërave dhe zgjidhjen e problemeve të brendshme në rrethanat aktuale, tha Sherko Mohammad, sipas së cilit Iraku mund të përfitojë vetëm në një rast nga Evropa përmes Greqisë, dhe ky është rindërtimi i infrastrukturës.

Kujtojmë se pas vizitës në Irak, ministri i Jashtëm grek Dendias, u mbajt për 20 minuta në qiellin turk nga autoritetet e aviacionit vendas, një veprim që u pas si provokacion. Por qëndrimi zyrtar ishte ai i një arsyeje teknike. /tesheshi.com/

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...