Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

VMRO-ja vazhdon protestat në mbrojte të identitetit maqedonas

Shkup, 4 dhjetor – VMRO DPMNE-ja protestoi edhe sot nën moton “Zaev të dorëhiqet, liri për popullin”. Para ministrisë së Drejtësisë shumë nga folësit thanë se do të përgjigjen para drejtësisë të gjithë ata që cenojnë historinë dhe identitetin e popullit maqedonas. Protestuesit thanë se nuk do të lejojnë që historia të ndryshojë në bazë të interesave dhe dëshirave të personave të caktuar.

Erdhi Zaevi dhe dëshiron gjithçka të shkatërroj por ne nuk do ta lejojmë. Nuk do të lejojmë që Zaevi të na e ndërroj historinë në libra. Ajo histori është e jona, nuk është e tij të bëj çfarëdo që dëshiron. Këtë histori e krijuan paraardhësit tanë, ne e krijojmë bashkë dhe jo Zaevi pse ndonjë tjetër nga Bullgaria të na e shpjegojnë ashtu siç atyre u pëlqen. Sot, ne ndërtojmë histori që fëmijët tanë të tregojnë si kemi luftuar për ta ruajtur pasurinë e Maqedonisë- deklaroi Beti Stamenkovska Trajkovska, VMRO-DPMNE.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...