Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

VMRO sot proteston në Shkup, ora 13 para Qeverisë

Shkup, 5 dhjetor – VMRO-DPMNE sot përsëri proteston në kryeqytet para Qeverisë. Protesta do të fillojë në 12.30 pasdite nga SC “Boris Trajkovski” dhe SC “Jane Sandanski”.

“Sot, VMRO-DPMNE, së bashku me njerëzit, po del përsëri në rrugë. Ai del në rrugë sepse Zaev përsëri gënjeu se nuk negocioi për emrin, identitetin, gjuhën, historinë. Zaev tha se është bërë progres në negociatat ndërmjet komisioneve, përfaqësuesit e komisioneve deklaruan se nuk ka progres që do të thotë se Zaev po gënjen. Zaev tha se ai nuk negocion për identitetin ndërsa përfaqësuesit e komisioneve historike konfirmuan se pengesa është fjala maqedonase e cila është themeli i identitetit tonë. Zaev tha se ka përparim për 5 figura historike, përfaqësuesit e komisioneve deklaruan se ai nuk ka përcaktuar konkluzione dhe ka progres zero në atë fushë.

Zaev tha se ata janë para një marrëveshje për 11 minuta nga mbledhjet e komisioneve historike, ndërsa pala bullgare e mohon atë. Zaev publikisht hoqi dorë nga trashëgimia e tij antifashiste duke i shpallur Bullgarët çlirues në vend të okupatorëve në Luftën e Dytë Botërore.

Është koha për t’i dhënë fund marrëzisë së Zaevit para se të jetë vonë. Ose Zaev, ose Maqedonia. “Le ta mbrojmë të gjithë së bashku Maqedoninë, të gjithë para Qeverisë në 1 pasdite, dhe nisjen nga SC” Boris Trajkovski “dhe SC” Jane Sandanski “në 12:30 pasdite”, thuhet në deklaratën nga VMRO-DPMNE.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...