Agjencia Zhurnal.KS
Auto

Volkswagen rrit investimet në lëvizjen elektrike

Grupi Volkswagen vazhdon të përqendrohet në transformimin drejt lëvizjes digjiitale dhe po riforcon investimet në teknologjitë e së ardhmes, më shumë se 50% krahasuar me 40% të pritshme.

“Kjo u njoftua pas një takimi nga Bordi Mbikëqyrës i grupit Wolfsburg”, sipas një deklarate të kompanisë.

Gjysma e 150 miliardë investimeve të Grupit Volkswagen deri në vitin 2025 do të shkojë në lëvizjen elektrike, hibridin dhe digjitalizimin për një vlerë prej 73 miliardë eurosh.

Dixhitalizimi do të forcohet me 27 miliardë euro, rreth dyfishi i periudhës së mëparshme të planifikimit.

Rreth 35 miliardë euro do të investohen në lëvizjen elektrike dhe 11 miliardë euro për hibridin/ANSA.

Postime të ngjashme

Një Lotus “i ri” i vitit 2013 shitet për 70.000 dollarë

S.B.

Prodhuesi më i madh i veturave në Kinë do të lansojë rivalin e Teslas

S.B.

Megane 2021 i prin rrugës elektrike të Renaultit

S.B.

Hyundai paralajmëron nxjerrjen në treg të modelit Alcazar

admin

Nis prodhimi i Audi Q4 e-tron

admin

Elon Musk: Ne kemi bërë veturat më të mirë të të gjitha kohërave

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...