Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Vrau pacientët me insulinë, infermieri në Gjermani dënohet me burgim të përjetshëm

Një punëtor i kujdesit shëndetësor në Gjermani është dënuar me burgim të përjetshëm pasi u shpall fajtor për vrasjen e tre pacientëve me insulinë.

Sipas BBC, , prokurorët i thanë gjykatës në Mynih se ata dyshuan që i dënuari Grzegord W. kishte vrarë më shumë pacientë. Ai gjithashtu u shpall fajtor edhe për vrasje në tentativë.

Mjekët filluan të dyshonin në të, kur e patën vërejtur një shenjë të gjilpërës tek një pacient 87-vjeçar, i cili sapo kishte vdekur. Ndërkohë, 38-vjeçari me prejardhje nga Polonia, thuhet se nuk pranoi të dëshmonte në gjykatë, por u kërkoi falje familjarëve të viktimave.

“Ajo çfarë kamë bërë ishte brutale, dhe do të mbetet brutale”, tha ai në gjyq. Polaku u akuzua fillimisht për gjashtë vrasje, mirëpo u shpall fajtor vetëm për tre.

Gjykatësi tha se pacientët dhe anëtarët e familjes kishin ngritur shqetësime në lidhje me infermieren edhe para arrestimit të tij.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...