Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Xi thekson hapjen e ndërsjellë me përgjegjësi të përbashkëta

Presidenti i Kinës Xi Jinping theksoi të mërkurën rëndësinë e hapjes së ndërsjellë që përmban përgjegjësi të përbashkëta.

Presidenti Xi i tha këto në fjalimin kryesor me video në ceremoninë e hapjes së Ekspozitës së 3-të Ndërkombëtare të Importit të Kinës (CIIE).

“Vendet duhet të punojnë së bashku si partnerë, ku secili të mbajë përgjegjësinë e vet të duhur,” tha presidenti Xi.

Vendet nuk duhet të ndjekin dominimin e njëanshëm dhe as nuk duhet të dëmtojnë interesat e të tjerëve, pasi kjo do të dëmtojnë edhe vetë interesat e dëmtuesit, shtoi ai.

Vendet e mëdha duhet të udhëheqin me shembull, ekonomitë e mëdha duhet të veprojnë me parime të shëndosha dhe vendet në zhvillim duhet të luajnë një rol aktiv në promovimin e hapjes dhe ndarjes së përgjegjësive, shtoi presidenti Xi.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...