Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Zaev bisedë telefonike me kryeministrin bullgar

Shkup, 8 nentor – Kryemisnitri Bullgar është prekur nga kovid 19 prandaj Zaev fillimisht i uroi shërim të shpejtë.

Poashtu ata biseduan rreth përgaditjeve për samitin e përbashkët të procesit të Berlinit, që pritet të mbahet në Sofje dhe u dakorduan edhe për një bisedë telefonike për të hënën kur duhet të sillet vendim nëse samiti do të mbahet me prani fizike të liderëve të ballkanit perëndimor apo i njejti do të mbahet online.  

Poashtu dy kryemisnitrat kanë shprehur bindjen e tyre për vazhdimin e bisedimeve direkte dhe nëpërmjet përfaqësuesve qeveritar, me qëllim të gjetjes së zgjidhjes së përbashkët për çështjet e hapura dypalëshe, në interes të dy vendeve dhe në interest ë integrimeve evropjane. 

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...