Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Zaev: Do të vazhdojmë të punojmë me Bullgarinë për gjetjen e zgjidhjes së përbashkët ngadhnjyese

Shkup, 11 nëntor – Do të vazhdojmë të punojmë me Bullgarinë për gjetjen e zgjidhjes së përbashkët ngadhnjyese. Në këtë moment ende nuk kemi arritur deri aty në bisedat me Bullgarinë, por para nesh ekzistojnë kushte për këtë. Qëllimi është që përmes marrëveshjes, përmes dy komisioneve, e ato janë komisioni historik dhe komisioni ndërqeveritar, t’i gjejmë zgjidhjet të cilat kanë sqarim, angazhim shtesë, implementim serioz të obligimeve të Marrëveshjes. Presim që këto ditë të intensifikohen bisedat që në fund pak para datës 17, të martën, të tentojmë të arrijmë zgjidhje.

Këtë e theksoi kryeministri Zoran Zaev, në pyetjen e gazetarëve në konferencën për shtyp në Qeveri, për deklaratën e zëvendës kryeministrit dhe ministrit të Mbrojtjes të Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov, se Shkupi ka kohë deri të premten të korigjojë gjithçka që ka lëshuar në këmbim për fillimin e negociatave aderuese, e do t’i përfshinin çështjet për gjuhën, identitetin dhe historinë.

“Politikanët e vërtetë duhet t’i japin rëndësi procesit dhe të gjejnë mënyrë që të pajtohen. Për këtë kemi edhe përkrahje të drejtpërdrejtë nga kancelarja Merkel”, tha Zaev.

I pyetur se çka konkretisht Maqedonia e Veriut duhet të pranojë, Zaev e përsëriti përgjigjen dhe theksoi se pala bullgare nuk kërkon të kontestohen identiteti dhe gjuha maqedonase, dhe thotë se nëse të dy palët respektohen, është e mundur zgjidhje. 

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...