Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Zaev: Me marrëveshjet me Bullgarinë dhe Greqinë vendi ka bërë përparim në aspekt ndërkombëtar

Shkup, 11 tetor – Kryeministri Zoran Zaev sot me rastin e festës së 11 tetorit, sot në Kumanovë në Memorialin tha se Kumanova është një qytet hero.

Ai thotë se ne kemi një detyrë patriotike të bashkohemi në krijimin e një shoqërie të drejtë.

Zaev tha se duhet të ndjekim rrugën me vlerë evropiane. Kryeministri thotë se me Marrëveshjet e nënshkruara me Greqinë dhe Bullgarinë, vendi ka bërë një përparim ndërkombëtarisht.

“Anëtarësimi në NATO ka ripërcaktuar rolin tonë në arenën e sigurisë ndërkombëtare”, tha Zaev.

Ai shtoi se Maqedonia nuk do të vendoset asnjëherë në pikëpyetje. Zaev premtoi se do të vijë koha e rregullit, drejtësisë dhe paqes.

Kryeministri bëri thirrje që bashkërisht të mposhtim pandeminë e coronavirusit, sepse siç tha ai tani në vjeshtë, situata do të “nxehet”.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...