Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Zaev në takim me Rot: Vazhdon bashkëpunimi i shkëlqyer me Gjermaninë

Berlin, 16 nëntor – Zhurnal.mk – Kryeministri Zoran Zaev dhe ministri për punë të jashtme, Bujar Osmani, sot pasdite u takuan me ministrin shtetëror për Europë në MPJ të Gjermanisë, Mihael Rot, informon Zhurnal.

Në takim, kryeministri Zaev e faleminderoi për angazhimin gjithëpërfshirës të Gjermanisë mbi eurointegrimet e Maqedonisë së Veriut dhe Ballkanin perëndimor, veçanërisht në korniza të kryesisë së tyre me BE-në, por edhe në korniza të procesit të Berlinit i cili rezultoi me disa marrëveshje kyçe dhe bashkëpunime të cilat u nënshkruan në samitin në Sofje ku bashkë nikoqir ishin kryeministrat Zaev dhe Borisov.

Kryeministri Zaev theksoi pritshmëritë se konferenca e parë ndërqeveritare me BE-në do të mbahet deri në fund të këtij viti.

Agjenda e kryeministrit Zaev vazhdoi me ceremoninë për ndarjen e çmimit për të drejtat e njeriut për vitin 2020 nga Fonadcioni “Friedrich Ebert”, ndërsa do të ketë gjithashtu takim edhe me parlamentarët e Bundestagut gjerman.//Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...