Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Zaev pret përfundim të suksesshëm për diskutimin e kornizës negociuese më 10 nëntor

Shkup, 3 nëntor, zhurnal.mk – Kryeministri Zoran Zaev në një intervistë për magazinën “CorD” thotë se shpreson që diskutimi për kornizën negociuese në Bruksel do të ketë përfundim të suksesshëm në Këshillin për çështje të përgjithshme, gjegjsisht në GAK, më 10 nëntor, pas të cilës do të ishte reale të presim mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare në dhjetor, transmeton Zhurnal.

Lidhur me gatishmërinë e shtetit për hapjen e negociatave për antarësim në BE, ai thotë se janë të gatshëm të aktivizojnë pistën e shpejtë për përmbushjen e agjendës së BE-së.

“Qëllimi jonë është ta aktivizojmë pistën e shpejtë të negociatave në kapituj me përmbushje të tërësishme dhe pa kushte të agjendës tonë europiane. Sa i përket anës tonë, nuk do të lejojmë arsye për prolongime të reja. Për ne është e pranueshme principi i ri i reverzibilitetit të procesit nëse ndodhë degradim të ambientit demokratik në vendin tonë, por përsërisë, qëllimi jonë është të mos lejojmë këtë në emër të ardhmërisë së shtetit dhe qytetarëve”, tha Zaev për magazinën që shtypet në Beograd në gjuhën angleze.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...