Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Zaev: Shpresojë që para të martës të gjejmë zgjidhje

Shkup, 11 nëntor, zhurnal.mk – Kryeministri i vendit Zoran Zaev deklaroi sot se me Republikën e Bullgarisë do të intensifikohen negociatat me qëllim që deri më datë 17 të arrihet një marrëveshje e pranueshme për të dyja palët.

“Përvoja me Greqinë më mësoi se zgjidhja arrihet vetëm nëse të dyja palët dalin fitimtarë. Për këtë kemi edhe mbështetjen e kancelares Merkel”, tha Zaev duke shtuar se me bullgarinë akoma nuk kanë ardhur deri tek ky moment dhe se për këtë do të punohet ditëve në vijim.

“Nuk do të bëjmë show me këtë moment serioz, për të ardhmen tonë evropiane. Ne kemi pozicione të qarta dhe do të vazhdojmë të negociojmë me Bullgarinë për të arritur deri tek zgjidhja e përbashkët. Identiteti jonë është shumë i rëndësishëm dhe i tillë do të mbetet. Presim që të intensifikohen bisedimet që deri më datë 17 ajo është e martë, që të mund të arrijmë deri tek zgjidhja”, tha Zaev.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...