Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Zemaj e njofton Osmanin për masat antiCOVID, duke paralajmëruar kategorizimin e komunave sipas numrit të banorëve të infektuar

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj e ka njoftuar ushtruesen e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani për masat antiCOVID, duke paralajmëruar kategorizimin e komunave sipas numrit të banorëve të infektuar.

Ushtruesja e detyrës së presidentes, Osmani ka thënë se është i domosdoshëm koordinimi me Ministrinë e Shëndetësisë në kohën e emergjencës shëndetësore, duke rritur kujdesin dhe respektuar maksimalisht masat mbrojtëse ndaj COVID-19.

“Vendimet tona do të jenë në përputhje me situatën, luftimin e virusit dhe ngushtimin maksimal të hapësirës për virusin”, ka thënë ajo.

Ndërsa, Zemaj ka thënë se në takim kanë diskutuar për gjendjen me pandeminë COVID-19, transmeton Telegrafi.

“Në takim me znj. Vjosa Osmanin, U.D. e Presidentes, ishte rast të diskutojmë për gjendjen e pandemisë në vendin tonë, sfidat dhe përkushtimin institucional për luftimin e virusit COVID19”, ka shkruar Zemaj në profilin e tij në Facebook.

Më tej, ministri ka shtuar se “Disiplina e qytetarëve, respektimi i masave, bashkëpunimi ndërinstitucional dhe të pushtetit qendror e lokal, përkushtimi i tri niveleve të përkujdesjes shëndetësore dhe bashkëpunimi me partnerët ndërkombëtar, janë çelësi i fitores ndaj virusit”.

Ndërkaq, në 24-orët e fundit në Kosovë janë konfirmuar 637 raste të reja me coronavirus, ndërsa numri i viktimave ka arritur në 768. /Telegrafi/

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...