Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Zemaj thotë se po punojnë që rrjedha e pandemisë të mos i zërë të papërgatitur

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, bashkë me ushtruesin e detyrës së SHSKUK-së, Valbon Krasniqi, dhe drejtoreshën e Klinikës Infektive, Lindita Ajazaj-Berisha, janë takuar sot me personelin shëndetësor dhe kanë biseduar se si të veprojnë që rrjedha e pandemisë në ditët dhe muajt në vijim të mos i zërë të papërgatitur, raporton Express.

Përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, Zemaj ka njoftuar se gjatë ditëve në vijim do të angazhohen profesionistë.

“Duke inkurajuar personelin shëndetësorë në përgjithësi por të Klinikës Infektive në veçanti dhe me qëllim të përforcimit të kapaciteteve profesionale, përveç stafit aktual ditëve në vijim një numër i profesionistëve do të angazhohen edhe përmes rekrutimit të profesionistëve shëndetësorë që është në proces, por edhe përmes vullnetarëve të gatshëm për t’u angazhuar”, ka shkruar Zemaj.

Zemaj ka bërë me dije se edhe u janë vazhduar kontratat edhe 200 punëtorëve shëndetësorë.

“Si ministër dhe si Qeveri e Kosovës, zotohemi se do të jemi afër në çdo kohë, vlen të ceket se u janë vazhduar kontratat edhe 200 punëtorëve shëndetësor dhe për tre muaj, po që përkrahja financiare për mantil bardhët do të vazhdoj edhe në muajt e ardhshëm. Falënderoj personelin mjekësor për punën e jashtëzakonshme që po bëjnë gjatë gjithë kohës”, thuhet në postim. /Express

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...