Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Zëvendëskryeministrja kineze kërkon përpjekje për të frenuar përhapjen e epidemisë

Zëvendëskryeministrja kineze Sun Chunlan kërkoi një qasje të bazuar në shkencë si dhe masa të vendosura për të frenuar përhapjen e epidemisë Covid-19 në Rajonin Autonom të Xinjiang Ujgurit në Kinën veriperëndimore, për të mbrojtur jetën dhe shëndetin e njerëzve të të gjitha grupeve etnike, shkruan “Xinhua”.

Deklarata e Sun u bë gjatë vizitës së saj në Kashgar dhe Kirgiz, në jug të Xinjiang.

Rastet e grupeve në Kashgar u zbuluan në një fazë të hershme, tha Sun, duke shtuar se me një mekanizëm në kohë të reagimit ndaj emergjencave dhe masave vendimtare, u arrit përparim i madh në kontrollimin e shpërthimit dhe situata e epidemisë është në përgjithësi e menaxhueshme.

Ajo evidentoi nevojën për të forcuar punën e hetimeve epidemiologjike dhe për të gjetur origjinën e virusit, si dhe masat e karantinës, ndërsa theksoi rëndësinë e sigurimit të nevojave të përditshme dhe shërbimeve për njerëzit.

Sun gjithashtu bëri thirrje për përmirësimin e testimit të acidit nukleik me planifikim më të mirë dhe mbulim më të gjerë.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...