Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Zgjedhjet SHBA, Trump mund të mos e shpallë kurrë humbjen

“Mos prisni që Donald Trump të pranojë humbjen”; sipas mediave në Amerikë presidenti republikan mund edhe të mos e pohojë ndonjëherë me gojën e vet që i humbi presidencialet e 2020-tës.

Por Nbc pretendon se kjo mund të përkthehet edhe si “nuk i besoj rezultatet e votimit, por nuk i kontestoj ato”. Pra, mund të jetë kjo mënyra e Trumpit për t’u tërhequr sipas mediave vendase, pa një pohim zyrtar të fitorës së Joe Bidenit. As Melania Trump nuk e ka kontaktuar ende Jill Bidenin dhe axhenda e saj për ditët në vijim, nuk parashikon ndryshime.

Në vend është krijuar një klimë tensioni dhe amullie, të cilën Biden ka zgjedhur ta injorojë duke vazhduar punën për transferimin e pushtetit. Shteti i Xhorxhias sakaq do të rinumërojë me dorë të gjitha fletët e votimit të hedhura në zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit, një detyrë me përmasa të mëdha që duhet të përfundojë deri në 20 nëntor. Presidenti i zgjedhur Biden siguroi më shumë se sa 270 votat e nevojshme të Kolegjit Zgjedhor, duke fituar Pensilvaninë të shtunën, pas katër ditëve të tensionuara të numërimit, që u vonuan për shkak të rritjes së votave me postë.

Nëse merr edhe Xhorxhian, kjo vetëm sa do ta shtonte diferencën e fitores së Biden. Trumpi sakaq nuk lëkundet nga bindja e vet se votimi u shoqërua me mashtrime. Biden aktualisht është përpara Trumpit në Xhorxhia me 49.5% ndaj 49.2% te votave.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...