Agjencia Zhurnal.KS
Ekonomi

Zona e euros dhe rritja e PBB-së në tremujorin e tretë

Sipas Eurostat, PBB-ja e zonës euro u rrit me 12.7 përqind në tremujorin e tretë, shumë më e lartë se e parashikuar 9.4 përqind, pasi të dhënat u lëshuan për Francën, Spanjën, Gjermaninë dhe Italinë, të cilat gjithashtu tregojnë rritje më të lartë se sa pritej.

Kjo është rritja më e madhe në historinë e unionit monetar që nga recesioni më i keq për shkak të vendosjes së masave kufizuese kundër përhapjes së virusit koronar.

Ekonomia e zonës euro u tkurr 11.8 përqind midis prillit dhe qershorit dhe 3.7 përqind në tremujorin e parë, nga janari në mars kur pandemia goditi Evropën.

Në të njëjtën kohë, Bashkimi Evropian regjistroi rritje prej 12.1 përqind në tremujorin e tretë, pasi ra 11.4 përqind në fillim të këtij viti.

Masat e reja të mbylljes të futura nga disa zona të euros dhe vendet e BE sugjerojnë që rritja ekonomike mund të ngadalësohet përsëri.

Postime të ngjashme

Po bisedohet për të drejtat e punëtorëve dhe pagën minimale

Z H

Sistemi efikas dhe transparent për financa publike është parakusht për rritjen ekonomike të çdo shteti

Z H

Vazhdojnë problemet për transportuesit në vendkalimin kufitar Evzoni

admin

Janë miratuar edhe 1,4 milionë euro për kërkesa nga linja e kredive pa interes

admin

Pa thirrje publike janë nënshkruar marrëveshje për furnizime publike në vlerë prej 11 milionë euro

Z H

Amvisëritë të marrin vauçerë për rrymë ose subvencionet t’i marrë drejtpërdrejtë furnizuesi

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...