Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Zonja e Parë e mundshme? Kush është bashkëshortja prej 40 vitesh e Joe Biden

Por jo të gjithë dinë shumë për familjen e tij përfshirë këtu dhe bashkëshorten, Jill Biden.

Jill Biden është nga Filadelfia dhe është prej më shumë se 40 vitesh e martuar me kandidatin për President të Amerikës.

Shkollimi & Profesioni

Jill ka një doktoraturë në arsim nga Universiteti i Delaëare dhe gjithahtu ka një diplomë master në anglisht nga Universiteti Villanova dhe një master në lexim nga Universiteti West Chester.

Kandidatja për Zonjën e Parë dha mësim anglisht me kohë të plotë në Delaëare Technical & Community College, thotë biografia e Shtëpisë së Bardhë. Para kësaj, ajo ishte specialiste e leximit dhe mësuese e gjuhës angleze për 13 vjet në shkollat publike. Ajo gjithashtu ka punuar me kohë të pjesshme me Programin e Adhurimit të Spitalit Psikiatrik Rockford.

“Nëse shkojmë në Shtëpinë e Bardhë, unë do të vazhdoj të jap mësim.” deklaroi ajo.

Jill është gruaja e dytë e Joe.

Jill nuk është gruaja e parë e Joe Biden. Gruaja e parë e Joe ishte e dashura e tij në kolegj, Neilia Biden. Neilia dhe vajza 1-vjeçare e çiftit, Naomi, u vranë pak para Krishtlindjeve në 1972 kur një rimorkio me traktor përplasi kamionçinë e tyre, sipas Biografisë. Djemtë e Biden, Beau dhe Hunter u plagosën rëndë edhe në përplasje, por përfunduan duke u rikuperuar.

Historia e dashurisë me Joe Biden

Tre vjet pas vdekjes së gruas dhe vajzës së Joe, vëllai i tij prezantoi çiftin. Jill ishte akoma në kolegj dhe kishte një përshtypje të parë të mirë për Joe.

“Mami, më në fund takova një zotëri.” i tha Jill të ëmës pas takimit të parë me Biden.

Joe ishte një baba i vetëm duke rritur dy djemtë e tij kur u takuan. Jill gjithashtu e ndihmoi atë të vazhdonte përpara pas tragjedisë.

“Ajo më bëri të filloj të mendoj se familja ime mund të jetë përsëri e plotë, më ktheu jetën time”, është shprehur Biden për bashkëshorten.

Jill Biden si nënë dhe gjyshe

Jill është nëna e Ashley, një punonjëse sociale, Hunter, një avokat dhe Beau, i cili ishte Prokurori i Përgjithshëm i Delaëare. Beau vdiq nga kanceri i trurit në 2015, duke shkaktuar Nismën e Kancerit Biden, të cilën Jill dhe Joe bashkë-themeluan.

Tani, Joe dhe Jill janë gjyshër të pesë nipërve dhe mbesave: Naomi, Finnegan, Maisy, Natalie dhe Hunter.

Jill nuk pranoi Joe Biden që në propozimin e parë

Pa propozimit të pestë për martesë nga Joe, pasi të mëparshmit nuk i pranonte për shkak të fëmijëve. “Unë thashë: Jo akoma. Jo akoma. Jo akoma. “Sepse në atë kohë, natyrisht, unë isha dashuruar me djemtë dhe me të vërtetë ndjeva që kjo martesë duhej të funksiononte,” tha Jill. “Për shkak se ata kishin humbur nënën e tyre dhe unë nuk mund të bëja që ata të humbnin një nënë tjetër. Kështu që unë duhej të isha i sigurt 100 për qind”.

Jill pranoi dhe ata u martuan në 1977 në Neë York City. Çifti patën një ceremoni të vogël me 40 familje dhe miq në kishëzën e Kombeve të Bashkuara e ndjekur nga një pritje dreke.

Suprotuese e bashkëshortit

Së bashku me Biden, Jill u ka bërë thirrje Amerikanëve që të jenë të durueshëm pas zgjedhjeve të pavendosura.

“Mbani besimin,” shkroi ajo në një Twitter.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...