Agjencia Zhurnal.KS
Teknologji

Zuckerberg thotë se Apple po e bllokon inovacionin me pagesat e imponuara ndaj zhvilluesve të aplikacioneve mobile me pagesë

Drejtori i Përgjithshëm i Facebook Mark Zuckerberg ka pohuar se Apple po i ‘mbërthen’ aplikacionet mobile në sistemin e saj operativ pasiqë po aplikon tarifa me norma të monopoleve, thotë një raport i ri i Daily Mail.

Zuckerberg këto komente i bëri në një adresim me video live të enjten për më shumë se 50,000 punonjës të Facebook, thuhet sipas Buzzfeed.

Ai shtoi se kontrolli i Apple mbi App Store ‘bllokon inovacionin, bllokon konkurrencën’ dhe ‘lejon Apple të aplikojë shuma të monopoleve.’

Nuk është hera e parë që Apple është akuzuar se ka abuzuar me fuqinë e saj dominuese në App Store, ku prodhuesi i iPhone kërkon një komision prej 30 përqind prej të gjitha shitjeve që bëhen brenda aplikacioneve në iPhone.

Postime të ngjashme

Tesla pranon bitcoin për shitjen e veturave

S.B.

Përdoruesit e Android-it raportojnë një numër problemesh me aplikacionet e tyre – ja si të zgjidhet problemi

S.B.

SpaceX shpreson të “lëshojë dhe zbresë” një prototip të ri të Starship këtë javë – pas shpërthimit të tri të tjerave

S.B.

Samsung dëshiron të sjellë një telefon inteligjent që paloset dy herë

S.B.

Shitet për 2.9 milionë dollarë postimi i parë në Twitter

S.B.

Nëse identifikoheni me më shumë se gjysmën e këtyre gjërave, ju jeni të fiksuar pas mediave sociale

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...