Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Zvicra paraqet planin e vaksinave

Qeveria zvicerane paraqiti planet e saj se si do të vaksinohet popullata – dhe ushtria do të luajë një rol qendror.

Në një konferencë për shtyp në Bern – u përcaktuan rolet e ndryshme të departamenteve të ndryshme. Ushtria do të ruajë dhe shpërndajë vaksinën, kantonet do të krijojnë qendra vaksinimi – planet për të cilat kanë vazhduar që nga vera – por tani janë duke u shtuar dhe shpresohet që e para të funksionojë në fillim të vitit, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Personat e parë që do të vaksinohen do të jenë ata në rrezik – të moshuarit dhe punonjësit shëndetësorë kryesisht.

Plani është deri në Prill, kushdo që dëshiron të vaksinohet do të jetë në gjendje të bëjë një të tillë.

Kreu i Komisionit Federal për Vaksinimin thotë se ka ende paqartësi për sa kohë vaksina mund të mbrojë njerëzit. Pra, qëllimi nuk është imuniteti i tufës – por mbrojtja.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...