Agjencia Zhurnal.KS
Ekonomi Maqedoni

3,1 miliard euro për investime kapitale në 4 vitet e ardhshme

Shkup, 11 nëntor – Zhurnal.mk – Në përputhje me planin për investime publike që është pjesë e kornizës të buxhetit për vitin e arhdshëm që u prezantua sot, në periudhën prej 2021 deri në 2025, planifikohen projekte kapitale në shumë të përgjithshme prej 3,1 miliard euro, informoi sot ministri i financave, Fatmir Besimi, transmeton Zhurnal.

Nga kjo shumë e të hollave, me mjete të buxhetit do të finansoheshin 1,16 miliardë euro, nga donacione përmes IPA fondeve 112,8 milion euro, ndërsa me mjete nga institucionet ndërkombëtare finansiare, investimet kapitale do të finansoheshin me shumë prej 1,84 miliardë euro.

Plani për investime publike do të ndiqet dhe koordinohen nga këshilli nacional investues, me të cilin do të udhëheqë kryeministri dhe od të marin pjesë ministrat resor, e do të paraqet rimbushje të këshillit investues aktual që e ka Qeveria në BE.

Прес-конференција на премиерот Заев и министерот за финансии Бесими

[MK][🔴 Во живо] Прес-конференција на премиерот Заев и министерот за финансии Бесими

Posted by Zoran Zaev on Wednesday, November 11, 2020

Kjo siç sqaroi Besimi, do të jetë në drejtim të sigurimit të një ritje inkluzive, në përputhje me prioritetet nga programi i Qeverisë në periudhën nga viti 2021 deri në vitin 2025 dhe dotë fokusohet në koordinim me implementimin e projekteve kapitale infrastrukturore në infrastrukturën rrugore dhe hekurudhore, infrastrukturën energjetike dhe komunale, si dhe investime kapitale për përmirësimin e kushteve në sistemin shëndetësor, arsimor dhe social, bujqësi, mbrojtje të ambientit jetësor.//zhurnal-ks.com

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...