Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

6 persona pozitiv për coronavirus kanë dashur që të largohen nga Maqedonia e Veriut, kapen në aeroport

Shkup, 27 tetor, zhurnal.mk – Gjashtë persona pozitivë për coronavirusin u përpoqën të largoheshin nga Maqedonia përmes aeroportit të Shkupit.

Administrata doganore informon se ata parandaluan përpjekjen e gjashtë personave të cilët gjatë javës së fundit, megjithëse kishin vendime për izolim, donin të udhëtonin jashtë vendit.

“Udhëtarët janë të regjistruar në sistemin RAVIO të Administratës Doganore i cili përdoret për monitorimin automatik dhe ndalimin e personave që përpiqen të dalin përmes aeroporteve të vendit dhe të njëjtit kanë vendime për izolim të dhënë nga Inspektorati Shtetëror Shëndetësor dhe Sanitar (ISHSHS)”, thonë nga doganat.

Përndryshe, sistemi i kontrollit të udhëtarëve-RAVIO është i lidhur drejtpërdrejt me Regjistrin e EHIM të personave pozitivë për Covid-19 për të cilin janë përgjegjëse shërbimet e Fondit Shtetëror të Sigurimeve Shëndetësore dhe pas marrjes së njoftimit këta persona parandalohen të largohen nga vendi dhe vendosen në izolim sipas protokolleve shëndetësore.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...